Bims Nedir?

BİMS; volkanik kökenli, silikat esaslı, camsı ve gözenekli hafif yapı elemanıdır. Gözenekli ağırlığı 650kg/m3 olan bu doğal malzeme yapısındaki boşluklar sayesinde yüksek ısı ve ses izolasyonu özellikleri taşır. Bu özelliği sayesinde kışın dondurucu soğuklardan, yazın kavurucu sıcaklardan yüksek oranda izolasyon sağlamaktadır. Yaşancak mekanları daha kullanışlı ve sağlıklı hale getirir. Dayanıklı, hafif ve uzun ömürlü olması nedeniyle inşaat sektöründeki vazgeçilmez yapı malzemelerindendir.

Bims kullanımı yıllar öncesine dayanmaktadır. Kapadokya bölgesindeki doğal konutlar ile Nevşehir ve Niğde bölgesinde soğutma deposu olarak kullanılan doğal mekanlar bunun bir örneğidir. İnşaat sektöründe kullanımı Romalılar dönemine dayanmaktadır. Ayasofya’nın kubbesinde de bu malzemenin kullanıldığı bilinen bir gerçektir.

Başta Almanya, Fransa, İtalya, İsveç, Amerika ve Japonya gibi ülkeler olmak üzere dünyanın pek çok yerinde, daha çok ses ve ısı izolasyonu sağlamak amacıyla üstün izolasyon özellikleri, hafifliği ve depreme dayanıklılık gibi nitelikleri ile yüzyılı aşkın süredir bims ürünleri kullanılmaktadır.

 
SURBİMS NEDİR?

Bims agregalarından, çimento ve su ilavesi ile yüksek vibrasyon ve hidrolik basınç altında yüksek teknoloji ile üretilen buhar kürü ile kurutulan otomatik paketleme ünitesi ile sevkiyata hazır hale gelen hafif yapı elemanıdır.

 
YÜKSEK ISI YALITIMI SAĞLAR

Yoğunluğunun çok düşük olması ve sayısız gözeneklerden dolayı maksimum ısı yalıtımı sağlar. Surbims boşluklu blokları ile inşa edilen yapıların ısı ihtiyaçları az olur, kalorifer tesisat ve yakıt maliyetlerinde büyük ölçüde tasarruf sağlar.

 
YÜKSEK ISI DEPO ETME ÖZELLİĞİ

Gözenekleri içindeki durgun havanın ısı iletkenliği çok düşüktür. Bu sayede yaz kış yüksek konfor sağlar.

 
YÜKSEK SES İZOLASYONU SAĞLAR

Düşük yoğunluğu ve yapısındaki sayısız gözenekleri sayesinde yüksek ses emici özelliğe sahiptir. Dışardan gelen gürültülerin engellenmesi ve daha rahat bir ortam için Surbims ideal üründür.

 
SIVA TUTMA ÖZELLİĞİ

Surbims hafif yapı elemanları, sıva tutma özelliği bakımından en üstün malzemelerdendir. Çünkü sıva malzemeleri ile aynı özelliği taşır. Diğer yapı elemanlarında görülen sıva dökülmesi, sıva çatlaması ve sıvanın kabuk gibi duvardan düşmesi gibi olumsuzluklara rastlamazsınız.

 
HAFİFTİR

Bims’in birim hacim ağırlığı (yoğunluğu) 650kg/m3 olduğundan benzeri diğer malzemelerden çok daha hafiftir. Karkas yapılarda kolon, kiriş temel ebat ve teçhizat maliyetlerinde %30 ekonomi sağlar. Örülmesi çok kolaydır ve hızlı örüldüğü için işçi randımanını arttırır.

 
SAĞLAMDIR

Taşıma ve yan yüklere mukavemeti çok yüksektir. Yüksek ankraj emniyetine sahiptir. Diğer hafif yapı elemanlarının ihtiyaç gösterdiği özel ankraj malzemelerine ihtiyaç göstermez.